Posledný januárový víkend sa niesol v znamení úrazov

Viacero úrazov zaznamenali v ostatný víkend členovia Tatranskej horskej služby – dobrovoľného zboru /THS-DZ/ v lyžiarskych strediskách. V piatok 27.1.2017 utrpel na zjazdovke Furkota na Štrbskom Plese po kolízii s inou lyžiarkou vážny úraz hlavy 63-ročný lyžiar. Po páde zostal ležať  v bezvedomí s ťažkým otrasom mozgu. Prvú pomoc mu poskytli službukonajúci členovia THS-DZ a vzhľadom na závažnosť zranenia požiadali o pomoc Vrtuľníkovú záchrannú zdravotnú službu. Tá po ďalšom ošetrení pacienta transportovala priamo zo zjazdovky vrtuľníkom  do nemocnice. Následky tejto kolízie by boli
určite oveľa závažnejšie, keby zranený lyžiar nemal na hlave ochrannú prilbu.

V rovnaký deň sa po vzájomnej kolízii zranili v stredisku Bachledova dolina 30-ročný Slovák a 35-ročná Poľka. Aj oni po ošetrení hliadkou THS-DZ museli byť následne vyšetrení v nemocnici.

V sobotu 28.1.2017 skončili v nemocnici dve lyžiarky, ktoré sa zranili počas lyžovačky na Štrbskom Plese. 35-ročná Slovenka utrpela pri páde na bežkách komplikovanú zlomeninu predlaktia a po ošetrení členmi THS-DZ bola transportovaná vzhľadom na prejavujúci sa silný poúrazový šok vozidlom RZP do nemocnice.

V závere sobotňajšej lyžovačky sa po páde na lyžiach na zjazdovke Solisko bolestivo zranila
v oblasti bedrového kĺbu 35-ročná slovenská lyžiarka. Aj ona po poskytnutí nevyhnutnej prvej pomoci a zvoze zo svahu bola transportovaná s podozrením na zlomeninu do nemocnice.

Okrem uvedených úrazov zaznamenali členovia THS-DZ aj ďalšie menej závažné poranenia. THS-DZ vyzýva lyžiarov k zvýšenej opatrnosti na svahoch, ktoré sú vzhľadom na pretrvávajúce dobré snehové a
poveternostné podmienky často preplnené.