Štyri dni horského sprievodcu

Letná sezóna vo Vysokých Tatrách je v plnom prúde. S množstvom návštevníkov prirodzene pribúdajú aj úrazy vo vysokohorskom prostredí o čom sa presvedčil aj jeden z horských sprievodcov  a náš kolega, keď počas štyroch dní sprevádzania ošetril každý deň jeden úraz.

Pri Zamkovského chate prechádzal s klientmi okolo slovenského turistu, ktorý si pri pošmyknutí  zlomil prst na ruke.  Turistovi prst vydezinfikoval a zafixoval.

Druhým zo série úrazov bol pád anglického turistu v Mengusovskej doline, ktorý si na chodníku pri zostupe z Rysov rozťal dlaň.

V okolí Štrbského plesa počas tretieho dňa sprevádzania vyčistil koleno osemročnému poľskému chlapcovi.

Posledným zo série úrazov bol pád slovenského motorkára, ktorý nezvládol riadenie pri prechode priecestia v blízkosti Vyšných Hágov a utrpel viacero odrenín a slabý otras mozgu.

Všetky úrazy mali spoločného menovateľa – nepozornosť a únavu pri zostupe. Majte preto na pamäti, že túra sa nekončí na vrchole ani  „pri aute“, ale až bezpečným návratom do dverí vášho domova.

Tatranská horská služba vykonáva v letnej sezóne takzvané terénne služby. Našich členov môžete stretnúť v tatranských dolinách či v sedlách alebo na vrcholoch. Dobrovoľní záchranári priamo v teréne pôsobia preventívne, osvetovo a v neposlednom rade vedia v prípade úrazov promptne pomôcť zraneným a v prípade potreby spolupracovať pri transporte zraneného s ďalšími záchrannými zložkami.