Vážne úrazy naprieč Tatrami. Do záchranárov transportujúcich pacienta dokonca vrazil lyžiar

Na sviatok Troch kráľov mali záchranári THS-DZ plné ruky práce. Tento rok pripadol 6. január na piatok, a tak sa množstvo lyžiarov vybralo na predĺžený víkend na lyžovačku do Tatier. Po silnej štvrtkovej víchrici lyžiarov na južných svahoch Vysokých Tatier privítalo krásne počasie. Pri údolných staniciach sa síce v dopoludňajších hodinách držala hmla, no vo vyšších polohách sa ponúkali úžasné výhľady na more mrakov a tatranské končiare v snehovej perine.

S výkyvmi počasia súvisia aj podmienky na svahu

Celkom 20 úrazov ošetrili záchranári Tatranskej horskej služby – dobrovoľného zboru počas predĺženého víkendu na sviatok Troch kráľov, ku ktorým patrili: vyvrtnutý členok následkom pádu na zľadovatelom teréne, 8 poranení kĺbov dolných končatín, 4 poranenia hornej končatiny, 3 pomliaždeniny a narazeniny i polytrauma.

Počas asistencie na pretekoch v zjazdovom lyžovaní na Štrbskom Plese ošetrili horskí záchranári sečnú ranu v oblasti tváre a podozrenie na poranenie chrbtice.

Vážne úrazy naprieč celými Tatrami

Okrem samotných pádov sa čoraz častejšie pod príčinu zranení podpisujú zrážky lyžiarov. Bolo tomu tak aj v Ždiari na Strednici, kde zrážka dvoch lyžiarov pri dolnej stanici sedačkovej lanovky skončila poranením chrbtice, pri ktorom musel zasahovať aj vrtuľník.

Vážnym úrazom hlavy skončila lyžovačka pre 35-ročnú lyžiarku v Bachledovej doline, do ktorej narazilo 12-ročné dieťa.

Nehoda sa nevyhla ani bežeckému areálu, kde 80-ročná turistika pri páde utrpela zlomeniny krčka stehennej kosti.

Do záchranárov vrazil lyžiar

Na Solisku sa v zlomku sekundy ľahší prípad mohol stať veľmi vážnym, keď do saní, v ktorých ležala pacientka s poranením predkolenia, v plnej rýchlosti narazil iný lyžiar a dopadol priamo na sane. V jednom okamihu tak mohlo dôjsť k zhoršeniu stavu pacientky na saniach a zároveň k ďalšiemu vážnemu zraneniu lyžiara, ktorý si silným nárazom do kanadských saní mohol taktiež privodiť vážne zranenia. Traja králi asi mali so sebou aj svojich pomocníkov strážnych anjelov, a vďaka nim sa lyžiarovi nič vážne nestalo a pacientke v saniach sa stav nezhoršil.

Dbajte na bezpečnosť, prispôsobte svoju jazdu podmienkam na zjazdovkách, zvážte svoje možnosti a hlavne: ak vidíte horskú službu v zásahu, z bezpečnostných dôvodov ju radšej zďaleka obíďte.