Záchranárska bodka za lyžiarskou sezónou 2022/23

Dobrovoľní záchranári Tatranskej horskej služby vykonávali záchranu na lyžiarskych svahoch v sezóne 2022/23 v štandardnom pokrytí štyroch lyžiarskych stredísk Vysokých Tatier a to na Štrbskom Plese, v Bachledovej doline, v Ždiari v lyžiarskych strediskách Strednica a Ski Strachan.

Sezónu ako prvé odštartovalo lyžiarske stredisko TMR – Štrbské Pleso, dňa 10.12 a pred Vianocami sa k nemu prakticky naraz pridali všetky ostatné strediská. Počas 138 dní záchranári ošetrili celkovo 358 úrazov, čo je o 8% viac ako v minulej sezóne

34% úrazov bolo klasifikovaných ako ľahké, 50% zásahov bolo považovaných za stredne ťažké a posledných 14% tvorili ťažké úrazy. Až v 12 prípadoch musel zasahovať vrtuľník. Z pohľadu charakteru úrazov sme na svahoch ošetrovali ozaj najširšie spektrum.

Tri zo štyroch stredísk, kde Tatranská horská služba zabezpečuje záchranu na lyžiarskych svahoch, sezónu už tradične ukončili na konci marca. Počas ich prevádzky v nich záchranári ošetrili celkovo 178 úrazov, čo je o 18% viac ako v predchádzajúcej sezóne. Celkovo ich však za túto sezónu je dvojnásobok. 

Kedy a kde bolo úrazov najviac?

Najviac zásahov mali členovia THS-DZ vo februári, za ktorým v štatistike tesne dobiehal január a za nimi nasledoval marec. Ak by ale v decembri lyžovalo celý mesiac, vedel by rebríčku riadne zamiešať karty, nakoľko obdobie medzi Vianocami a Silvestrom patrí na zjazdovkách k dátumom s najväčšou návštevnosťou lyžiarskych svahov.

Z pohľadu stredísk dominovali v úrazovosti Štrbské Pleso, za ním Bachledova dolina. Rozloženie množstva úrazov odráža nasledujúci graf.

Celková úrazovosť v zimnej sezóne 2022/2023 za všetky strediská je uvedená v nasledujúcej tabuľke, podrobný rozbor za jednotlivé strediská je uvedený na stránke www.ths-dz.sk v sekcii štatistika.

Vďaka za hladký priebeh zimnej sezóny z pohľadu organizovania záchrany patrí nie len záchranárom, ale aj našim partnerom, s ktorým úzko spolupracujeme a to Leteckej záchrannej zdravotnej službe ATE, posádkam RZP, Nemocnici Poprad a rovnako naším podporovateľom Nadácii SPP a outdoorovej značke Northfinder.

Ako na tom boli predošlé sezóny?

Rok 2022 bol rokom, kedy sme po protipandemických opatreniach opäť začali fungovať dá sa povedať v štandardnom režime. Úrazovo sezóna pripomína roky pred zásahom pandémie.

Od r.2007, kedy záchranári začali viesť detailnú štatistiku, v zimnom období ošetrili 5 423 úrazov.