Dobrovoľníci bilancovali

2016-05-20 17.19.16
Počas víkendu sa v priestoroch Teniscentra v Tatranskej Lomnici streli záchranári Tatranskej horskej služby – dobrovoľného zboru so svojimi partnermi z lyžiarskych stredísk, obce Štrba, Košickej záchranky a Štátnych lesov TANAPu, aby bilancovali uplynulú zimnú sezónu.
„Od odrenín až po smrteľné úrazy – tak by sa dal opísať charakter úrazov, pri ktorých sme v uplynulej sezóne zasahovali.“, konštatuje predseda tatranských dobrovoľníkov PaedDr. Jaroslav Švorc. S 376 ošetrenými úrazmi bola sezóna 2015/2016 napriek celej svojej zimnej atypickosti temer identická s predchádzajúcou, kedy sa sme zasahovali 373-krát. Na zjazdovkách prevažovali s počtom 175 stredne ťažké úrazy nad ľahkými, ktorých bolo 106. Ťažkých úrazov sme zaznamenali 76.
Bohužiaľ v dvoch prípadoch záchranári už nedokázali lyžiarom pomôcť. Oba tieto smutné konce ale neboli dohrou zrážky či pádu na zjazdovke, skôr boli výsledkom iných okolností (vyčerpanie, slabosť).
Neboli to vždy úrazy, pri ktorých sme zasahovali. Zaznamenali sme 19 zásahov, kedy ľudia neutrpeli úraz, ale potrebovali pomoc. Množia sa nám prípady, kedy sa ľudia vyvezú poslednou lanovkou na zjazdovku aby skúsili zísť to, čo sa počas dňa so svojou technikou „s divákmi“ neodvážia. Keď ale vystúpia z lanovky, dostanú taký psychický blok, že nie sú schopní sami zísť a potrebujú našu pomoc. Osobitnú skupinu tvoria lyžiari potužení alkoholom.
Z lyží sa prezúvame prakticky hneď „do vibramiek“ – pred nami je letná sezóna, v ktorej nás čaká orientačne 2500 hodín v preventívnych hliadkach v teréne, kde naši záchranári počas služby v dolinách sú nápomocní pri ošetrení prípadných úrazov. Ich prítomnosť je vítaná návštevníkmi aj v rámci možnosti podania informácií priamo v teréne.
Okrem terénnych služieb nás čaká množstvo asistencií na športových podujatiach. V uplynulom roku sme pri našich aktivitách odpracovali celkovo 16 000 hodín.