Šťastie v nešťastí mal skialpinista vo Veľkej Studenej doline

Záchranné akcie v zlom počasí sú často na veľa hodín. Nemusí to tak byť vďaka efektívnej spolupráci.

Šťastie v nešťastí mal dnes 53-ročný slovenský skialpinista, ktorý v zlom počasí a náročných snehových podmienkach utrpel úraz dolnej končatiny.

Spolu so svojimi dvoma priateľmi sa zo Zbojníckej chaty vo Veľkej Studenej doline v popoludňajších hodinách vydal do sedla Závrat. Pri lyžovaní v náročnom mokrom a kôrnatom snehu asi 100 metrov pod sedlom nasledoval jeho pád, po ktorom nemohol pokračovať v zostupe. Vzhľadom na veľmi slabú viditeľnosť nebolo možné na jeho záchranu využiť vrtuľník LZZS.

Jeho pád si všimla trojica skialpinistov, ktorí sa ako jediní nachádzali v jeho blízkosti.

Šťastím pre zraneného bolo, že trojicu tvoril záchranár Tatranskej horskej služby a dvaja lekári úrazovej chirurgie, ktorí zraneného vyšetrili a v rámci kamarátskej pomoci začali s transportom do doliny.

Zo Zbojníckej chaty im vyšli na pomoc dvaja zamestnanci so záchranárskymi saňami. Orientáciu komplikovala slabá viditeľnosť.

Spoločne zraneného transportovali až do Brány vo Veľkej Studenej doline, kde im oproti prišli záchranári Horskej záchrannej služby zo Starého Smokovca, ktorí ho transportovali na Hrebienok a ďalšie ošetrenie do nemocnice v Poprade.

Vďaka vzájomnej spolupráci a pomoci sa napriek nepriaznivému počasiu zranený skialpinista dostal z horského terénu ešte za vidna.