Úraz chrbtice, či infarkt – aj takto vyzerali veľkonočné sviatky vo Vysokých Tatrách

Veľkonočné sviatky si väčšina z nás spája s jarou, no nadšenci zimných športov vedia, že na letné aktivity budú mať ešte dosť času a sviatky veľkej noci trávia radi na zjazdových či bežeckých lyžiach.

Ani tento rok nebol výnimkou a uplynulý víkend trávili milovníci lyžovania na snehu. Napriek tomu, že návštevníkov lyžiarskych areálov už značne ubudlo, cez sviatky nebola núdza o vážne úrazy.

V sobotu utrpela 49-ročná lyžiarka spod Tatier poranenie kĺbu dolnej končatiny na svahu INTERSKI, kedy jej pri páde nevypla lyža.

Zatiaľ čo veľkonočný piatok a sobota sa vyžiadali na Štrbskom plese len jediný úraz, nedeľa to predchádzajúcim dňom riadne spočítala. Hodinu po spustení prevádzky lyžiarskych svahov dobrovoľní záchranári THS-DZ ošetrili 46-ročného slovenského lyžiara, ktorí pri páde na svahu Solisko utrpel poranenie kolena.

O 11:15 boli záchranári požiadaní o pomoc pre 55-ročnú lyžiarku na bežeckých tratiach, ktorá pri zjazde ku jazeru utrpela úraz chrbtice. Po ošetrení a transporte pásovou štvorkolkou a saňami prevzala pacientku RZP.

V obedňajších hodinách záchranári zasahovali opäť na bežeckých tratiach, kde ošetrili 48-ročného slovenského bežkára, ktorý pri zjazde na bežkách spadol a poranil si ramenný kĺb.

V tom istom čase zasahovali záchranári aj na zjazdovke, kde dostal infarkt 67-ročný lyžiar. Záchranári pacienta stabilizovali a požiadali o súčinnosť Leteckú záchranná zdravotnú službu ATE, ktorá pacienta prebrala v Areáli Snow pod skokanskými mostíkmi a transportovala na ďalšie ošetrenie.

Veľkonočný pondelok priniesol zmenu počasia k horšiemu. Pod nižšiu návštevnosť svahov sa teda nepodpísali len “šibačkové povinnosti”, ale i počasie. Záchranári mohli v tento deň do služobného zošita zapísať spokojne nulu.