Vrtuľník i polícia – aj takto vyzerajú zásahy na svahu za posledný týždeň

V uplynulom týždni zasahovali záchranári Tatranskej horskej služby až 30-krát.

Na Štrbskom Plese sa nieslo posledných sedem dní  v znamení pokoja a záchranári zaznamenali iba 7 úrazov, z ktorých dva ľahšie utrpeli návštevníci strediska, 2 úrazy boli zaznamenané na bežeckej trati a iba 3 úrazy na zjazdovkách, kde došlo k poraneniu kolena, krčka bedrového kĺbu a k luxácii ramena.

Východná časť Tatier štatistiku vyvažovala nie len počtom ale i závažnosťou úrazov. Pod štatistiku na tejto strane Tatier sa podpísal začiatok poľských prázdnin. Až 15 zásahov zaznamenali v Bachledovej doline. Pri jednom z nich dokonca musel zasahovať vrtuľník. Tesne po vystúpení z lanovky si pri páde na lyžiach spôsobila 59-ročná poľská lyžiarka zlomeninu krčka bedrovej kosti. Vzhľadom na charakter a bolestivosť úrazu bola o transport do nemocnice požiadaná Letecká záchranná zdravotná služba ATE. Záchranári THS uzavreli zjazdovku, na ktorej pristál popradský vrtuľník. Leteckí kolegovia prevzali pacientku a transportovali ju na ďalšie ošetrenie.

Menej závažným, no o to viac vyhroteným bol incident dvoch Poliakov, ktorý sa síce obišiel bez vážnejšieho zranenia, no napriek tomu musela byť privolaná polícia. Zrážka dvoch lyžiarov vyústila do konfliktu z dôvodu poistenia škody spôsobenej tretej osobe. Konflikt sa podarilo doriešiť až privolanej policajnej hliadke.