Záchranári zasahovali aj počas školenia

Šťastie  v nešťastí malo päť žien a jeden chlapec počas sobotňajšej lyžovačky na Štrbskom Plese.

V sobotné ráno privítalo návštevníkov Štrbského Plesa rozprávkové počasie. Zatiaľ čo v spodnej časti lyžiarskeho strediska sa držala oblačnosť, na vyššie položených zjazdovkách sa lyžiari kúpali v slnečnom počasí.

Kvalitné lyžiarske stredisko si vyžaduje profesionálne služby, ku ktorým patrí aj záchrana v prípade, že sa stane na zjazdovke úraz. Práve sobota bola dňom, kedy polovica členskej základne záchranárov THS absolvovala pravidelné preškolenie, počas ktorého sa v blízkosti zjazdovky opakuje metodika a aplikujú sa nové postupy.

Ešte na začiatku školenia boli požiadaní záchranári o pomoc pre 9-ročného chlapca, ktorému sa do nohy počas športového podujatia v hoteli FIS zabodla drevená trieska. Na požiadavku promptne reagovali členovia preškolenia, kedy lekár THS poskytol mladému športovcovi okamžité ošetrenie.

O pol hodiny neskôr cvičiaci záchranári smerovali k úrazu 53-ročnej ženy, ktorá pri páde na lyžiach utrpela úraz dolnej končatiny, pacientku zafixovali a transportovali na ďalšie ošetrenie.

Do hodiny už ďalšia skupina záchranárov ošetrovala zlomeninu predkolenia 8-ročného dievčatka a hneď po jej ošetrení ďalšie vykĺbené rameno 49-ročnej Slovenky na soliskovej zjazdovke.

V poobedňajších hodinách ďalšia skupina záchranárov ošetrila zlomenú ramennú kosť a 50-ročnú slovenskú lyžiarku transportovala na ďalšie ošetrenie RZP do popradskej nemocnice.

Úrazy zakončil pád 32-ročnej snoubordistky, ktorá utrpela zlomeninu rebier. Aj túto ošetrili a transportovali členovia preškolenia.

Za december a počas vianočných a novoročných sviatkov zasahovali záchranári Tatranskej horskej služby – dobrovoľného zboru v lyžiarskych strediských viac ako  70-krát. Trikrát pritom musel zasahovať aj vrtuľník Leteckej zdravotnej záchrannej služby ATE.

V mesiaci december zásahy oproti minulému roku predstavujú 40-percentný nárast, za ktorý môžu dobré snehové podmienky, pre ktoré sa začalo v Tatrách lyžovať už 2.decembra, teda až o 2 týždne skôr, než tomu bývalo počas predchádzajúcich sezón.