Záchranári: Zrážok lyžiarov na svahov pribúda

Až sedemnásťkrát zasahovali počas uplynulého víkendu záchranári Tatranskej horskej služby –dobrovoľného zboru.

V menších strediskách členovia THS-DZ ošetrovali najčastejšie  úrazy spôsobené pádom na lyžiach. V Ski Centre Strachan to bol v sobotu úraz kolena slovenskej lyžiarky, po ktorom nasledoval úraz 20-ročného slovenského lyžiara, ktorý pri páde počul prasknutie v oboch kolenách. V nedeľu si v stredisku pri lyžovaní poranil ďalší lyžiar lakeť.

V Ždiari na Strednici sa úrazy víkendu vyhli, zato prekvapivo počas pracovného týždňa zaznamenali záchranári úrazy každý deň. Väčšina z nich boli poranenia kĺbov dolných končatín.

Na Štrbskom Plese a v Bachledovej doline došlo počas víkendu k viac ako desiatim úrazom. Alarmujúce je, že v oboch strediskách viac ako 80 percent úrazov bolo zapríčinených zrážkou dvoch lyžiarov.

Pri zrážke lyžiara a snoubordistu v Bachledovej doline si 23-ročný slovenský lyžiar narazil ruku a hlavu a utrpel reznú ranu na ľavom stehne. Zasahovať musel dokonca vrtuľník.

Apelujeme na lyžiarov a snoubordistov: Dobré snehové podmienky a počasie nie sú všetko. Prispôsobte svoju jazdu nie len svojim schopnostiam, ale aj množstvu lyžiarov na svahu! Lyžovanie na zjazdovkách je veľmi podobné dopravnej situácie na cestách, no s tým rozdielom, že na zjazdovkách je počet airbagov, ktoré vás môžu zachrániť od nepríjemných zranení nulový.