Január plný úrazov

Daždivý začiatok zimnej sezóny 2022/23 sa odrazil nie len na množstve lyžiarov na svahu ale i na počte úrazov. Počas krátkej decembrovej prevádzky lyžiarskych areálov zasahovali záchranári Tatranskej horskej služby – dobrovoľného zboru celkovo 33-krát, čo je v porovnaní s predchádzajúcou sezónou o 15 percent menej.

Prvá polovica januára bola síce skúpa na sneženie, no počasie sa už vylepšilo. Tento fakt sa podpísal aj pod štatistiky úrazov na zjazdových tratiach. Január oproti decembru priniesol trojnásobne vyššiu úrazovosť. Členovia THS-DZ ošetrili 107 úrazov. Oproti sezóne 2021/22 ide tak o 60-percentný nárast. Tretinu tvorili ľahké poranenia, polovicu tvorili stredne ťažké úrazy a 16 percent úrazov bolo klasifikovaných ako ťažkých.

Okrem štandardných ošetrení sme zasahovali pri pátraní po stratených deťoch v lyžiarskych strediskách ale aj pri uviaznutí v teréne v blízkosti zjazdovky, kedy v snehu zapadnutá snoubordistka nebola schopná dostať sa zo záveja sama.

V 29 prípadoch sme úrazy posúvali kolegom z RZP a dvakrát sme spolupracovali priamo na svahu s Leteckou zdravotnou záchrannou službou Air Transport Europe.

Najčastejšími príčinami nehôd boli pády na trati a zrážky lyžiarov. Úrazy sa stávali aj pri vystupovaní zo sedačkových lanoviek. Medzi úrazmi dominovali poranenia kĺbov, zlomeniny a rezné rany spôsobené hranami lyží a snowboardov. K ťažkým úrazom patrili poranenia chrbtice.

Od začiatku zimy tak dobrovoľní záchranári THS-DZ vykonali 140 zásahov.