Koniec sezóny v troch lyžiarskych strediskách

Uplynulý víkend dal definitívnu bodku za lyžiarskou sezónou 2022/2023 v troch lyžiarskych strediskách na východnej strane Tatier.

Lyžiarske strediská Bachledova dolina, Ždiar Strednica a Ski Centrum Strachan sa rozlúčili so svojimi zimnými návštevníkmi a s nimi aj záchranári Tatranskej horskej služby – dobrovoľného zboru so službami v týchto strediskách.

Úrazov pribudlo

Ak hovoríme o dĺžke sezóny, lyžovali strediská rovnako dlho ako v minulej sezóne.

Z pohľadu úrazovosti môžeme povedať že vyšší záujem o lyžovanie ako v predchádzajúcej zimnej sezóne sa podpísal aj pod vyššie množstvo úrazov a to vo všetkých troch strediskách. Úrazovosť vzrástla až o 25%. V Bachledovej doline s a počítadlo úrazov zastavilo na presne na okrúhlom čísle 100. Celkovo záchranári THS-DZ ošetrili v týchto troch strediskách 178 úrazov.

Zranenia i pátrania

Okrem “tradičných” úrazov hliadka THS-DZ v marci zasahovala pri hľadaní poľského lyžiara so systémom e-call, ktorému hodinky signalizovali neobvyklú situáciu. Ešte v ten istý deň záchranári pátrali po lyžiarovi s miernou formou autizmu, ktorý sa dlho nehlásil z bežeckých tratí. Obe akcie skončili šťastne a bez úrazov.

Vážne úrazy si v marci vyžiadali spoluprácu s Leteckou záchrannou zdravotnou službou ATE, kde v niekoľkých prípadoch musel z lyžiarskych stredísk zranených transportovať vrtuľník do Nemocnice v Poprade.

Detailné informácie o úrazovosti nájdete na: https://ths-dz.sk/statistika-urazovosti/.

Činnosť Tatranskej horskej služby – dobrovoľného zboru môžete podporiť venovaním dvoch percent z daní.