Napriek začiatku plnému otáznikov z pohľadu prevádzky v dôsledku pandémie COVID19 sa 10.decembra minulého roku vo Vysokých Tatrách rozbehla lyžiarska sezóna 2021/22.
Tri zo štyroch stredísk, kde Tatranská horská služba zabezpečuje záchranu na lyžiarskych svahoch, sezónu už tradične ukončili na konci marca. Počas ich prevádzky sme v nich ošetrili celkovo 150 úrazov. Celkovo ich však za túto sezónu máme viac ako dvojnásobok. Do 8.mája, kedy sezónu ukončilo aj posledné stredisko, sme za 149 dní ošetrili celkovo 330 úrazov.
Štvrtina úrazov bola klasifikovaná ako ľahké, 50 percent zásahov bolo považovaných za stredne ťažké a posledných 25 percent tvorili ťažké úrazy. Až v deviatich prípadoch musel zasahovať vrtuľník, dokonca už pri prvom úraze sezóny. Z pohľadu charakteru úrazov sme na svahoch ošetrovali ozaj najširšie spektrum.
Veľa či málo?
Ťažko porovnávať čísla s predchádzajúcimi rokmi, nakoľko v minulej sezóne sa nelyžovalo temer vôbec a sezóna 2019/2020 bola tiež ovplyvnená pandémiou, nakoľko od 10.marca opatrenia lyžovačku nepovoľovali.
Lyžiarske strediská boli toho roku síce otvorené, no možnosť lyžovania redukovali protipandemické opatrenia. Napriek týmto faktom sme v menších strediskách zaznamenali počet úrazov ako v predcovidovom období – v sezóne 2018/2019.
Nie len záchrana, ale asistencie a vzdelávanie
Okrem záchrany na lyžiarskych svahoch našu pomoc potrebovali neraz aj účastníci športových podujatí. V zime sme takto asistovali na 23 podujatiach bežeckého a zjazdového lyžovania, ale i na klasických bežeckých pretekoch.
Pretože opakovanie je matka múdrosti, okrem výkonu záchrany sme absolvovali viacero školení a preškolení. Za všetky spomeniem školenie práce vo výškach, školenie evakuácie z lanových dráh, školenie prvej pomoci, preškolenie výkonu záchrany na lyžiarskych svahoch, ktoré sa uskutočnili vďaka finančnej podpore Nadácie SPP.
Vďaka patrí všetkým zohratým rukám v procese záchrany
Dovoľte mi poďakovať všetkým naším partnerom, ktorí sa spolu s nami podieľali na pomoci zranením. Vďaka patrí všetkým spolupracovníkom od posádok leteckej záchrannej služby ATE, rýchlej zdravotnej pomoci Košická záchranka, Nemocnici Poprad, spolupracujúcemu personálu vlekov, no i partnerom ktorý nás podporujú takpovediac „z úzadia“ ako Nadácia SPP.